.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

2013 OCHS underclassmen awards

-A A +A

Algebra I: Makayla Acrey and Lillian Jude
Honors Algebra I: Clay Dempsey
Algebra II: Geoffrey Bohart and Megan Wilhoite
Honors Algebra II: Micaela Wilhoite
Geometry: Makenzie Davis, Joshua Ohmer and Dacota Pennycuff
Honors Geometry: Kirsten Parker and Nicole Jacobs
Achievement in Geometry: Paige Lainhart
Pre Calculus: Nicole Jacobs, Bethany Johnson and Miranda Mason
Achievement in Science: Jeffrey Renfro
Integrated Science: Shyan Stivers, Amber Williamson and Haleigh Woods
Honors Integrated Science: Nicole Jacobs, Kirsten Parker, Micaela Wilhoite and Makenzie Davis
Biology I: Emily Johnson
Pre AP Biology: Miranda Mason
Achievement in Biology: Lacie Black
Forensic Science: Michael Ashcraft
Outstanding Intro to Chemistry/Physics Student: Cassidy Eldridge and Katie Rose
Outstanding Pre-AP Chemistry Student: Kristin Gibson and Bethany Johnson
AP Environmental Science: Sarah J. Wilhoite
Anatomy and Physiology: Haley Hatchett
Animal Science: Veronica Chisholm
Agri-Science: Autumn Gover
Principles of Agriculture: Courtney Gullion
Greenhouse: Krissy Swigert
Ag Construction: Seth Bush
English I: Logan Cox, Dylan Duvall and Shyan Stivers
Pre-AP English I: Chad McDonald and Kirsten Parker
English II: Logan Bitler, Suzanna Cooke, Kristen Gabbard, David Lewis and Miranda Mason
English III: Haley Hatchett, Kayla Miles and Haley Minch
Reading Development: Nathaniel Goodrich
AP Language: Allison Dempsey and Bethany Johnson
Achievement in Writing: Travis Pelotte
Journalism: Daniel Herr and Savanna Trautwein
U.S. History: Amber Gover, Logan Hobbs, Haley Minch and Hannah Strohmeier
U.S. History I: Brandi Wilson
Honors U.S. History I: John Randall Towles
World Civilization: Bethany Johnson, Emily Johnson and Miranda Mason
AP Government: Miranda Mason
Spanish I: Miranda Mason and Haley Minch
Spanish II: Bethany Johnson
Advanced Design Application: Adam Barnes
Engineering Design: Steven Tucker Cull
Multi-Media: Daniel Herr
Computer Applications: Nicole Jacobs
Technology Design Applications: Aaron Kline
Foundations of Technology: Dalton Mears
Relationships: Rikki Branch
Life Skills: Megan Wilhoite
Culinary Skills I: Anastasia Juett
Foods and Nutrition: Haley Minch
Male Health Education: Logan Cox
Male Physical Education: Quentin Ellis
Female Health Education: Kirsten Parker
Female Physical Education: Selena Smith
Drawing: Jeremy House
Painting: Ayshia Wood
Sculpture: David Lewis
Ceramics: Evan Lozier
All Around Artist: Kyle Woolums

2013 Special Awards:
Perfect Attendance:
Kelsey Burke, Makenzie Davis, Quentin Ellis, Blake Epperson, Haley Hatchett, Daniel Herr, Kevin Ingram, Briann Landrum, Caitlin Mayfield, Tyler Neal, Jackson O’Banion, Rubi Pacheco, Stefan Schidecker, April Seip, Logan Shelton, Samantha Tamplin and Micaela Wilhoite
Governor’s Scholar: Allison Dempsey, Willie Johnson, Bethany Johnson, Hannah Strohmeier and Tucker Trenary
Youth Salute: Allyson Beverly, Shelby Power, Ashley Smith and Hannah Strohmeier
Rotary: Shelby Gambrell, Aaron Kline, Hannah Strohmeier, Reagan Sutton, Tucker Trenary and Carson Williams
Centre Fellows Program: Leah Johnson and Haley Minch
University of Kentucky Rising Scholar: Miranda Mason
Owen Electric Washington Youth Tour: Shelby Power
Yarmuth Book Award: Hannah Strohmeier